Urząd Gminy Joniec

W niedzielne popołudnie 9 lipca 2017 r. w jonieckiej remizie OSP spotkali się mieszkańcy gminy Joniec na warsztatach psychologicznych, które były częścią projektu pt.: "ŚWIADOMI RODZICE = SZCZĘŚLIWE DZIECI" - laureata konkursu grantowego Małe jest Wielkie sfinansowanego ze środków z 1% Fundacji "W Człowieku Widzieć Brata" z Łodzi. Zajęcia poprowadzili: pani Agnieszka Gałązka-Wróblewska (psycholog, pedagog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień) oraz pan Leszek Wróblewski (pedagog, certyfikowany socjoterapeuta).

 

Warsztaty psychologiczne pod hasłem "Poznajmy się - dogadajmy się. Rodzinna psychogimnastyka" miały na celu integrację dwóch pokoleń: Rodziców i Dzieci (w wieku 8-15 lat) - a wszystko poprzez wspólną  "psychogimnastykę", czyli szereg aktywności w formie zabaw moderowanych przez trenerów: psychologa i socjoterapeutę. Zajęcia umożliwiły Uczestnikom w przyjaznej atmosferze pokazanie tego, co myślą i co czują, jak dogadują się wzajemnie.  W bezpieczny sposób można było przełamywać różnego rodzaju bariery, które nierzadko w codziennym życiu utrudniają komunikację między Rodzicami i Dziećmi. Uczestnicy mogli m.in. trenować uważne słuchanie komunikatów niewerbalnych rywalizując drużynowo, która ekipa jako pierwsza zareaguje na właściwy znak i poprawnie przekaże go reszcie zespołu ("Orzeł czy reszka"). Następnie pracując w zespołach - mogli dowiedzieć się jakie oczekiwania mają od siebie nawzajem Rodzice i Dzieci, czego potrzebują od siebie najbardziej. Uczestnicy mieli też okazję zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej - gdzie trenowali umiejętność współpracy, także tej międzypokoleniowej. Wiele radości przyniosła zabawa z wykorzystaniem zapałek - która miała na celu wzajemne zbliżenie pokoleń poprzez przełamanie wstydu i pokazanie, że mimo lat Dorośli - też potrafią śmiać się z samych siebie. Zabawa z perspektywą, gdzie Uczestnicy zajęć (każdy ze swojego miejsca) opisywali widziany przez siebie przedmiot - pokazała, że uważne wzajemne słuchanie pomaga najpełniej opisać rzeczywistość. Refleks i komunikację w grupach - ćwiczono też w ostatniej zabawie w Babcię, Wilka i Myśliwego, gdzie dzieciaki - ku radości Wszystkich -  ostatecznie pokonały swoich Rodziców. Zajęcia pokazały niezwykle zaangażowanie wszystkich Uczestników, pomysłowość i to, że można wspólnie spędzić czas - współpracując, bawiąc się i poznając nawzajem - a różnica pokoleń - może wzajemnie inspirować, a nie dzielić!

Dla młodszych dzieci zostały zorganizowane gry i zabawy na powietrzu (m.in. mega bańki, balonowe miecze, zabawy z chustą animacyjną, konkurencje z piłką).

Po warsztatach rozbawieni uczestnicy udali się nad rzekę Wkrę na wspólne ognisko. Nie tylko można było dobrze zjeść i posłuchać muzyki, ale też nawiązać nowe znajomości i zrelaksować się przed nadchodzącym kolejnym tygodniem wakacji.                                                                         

Opracowanie: Agnieszka Gałązka-Wróblewska i Magdalena Poświata

Zdjęcia: Bożena Grochocka