Przejdź do treści Przejdź do menu
Logo Gminy Joniec
Baner
Dekoracja

Komunikat do mieszkańców Gminy Joniec ws. niepalenia ognisk!

Wójt Gminy Joniec zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy Joniec oraz właścicieli działek rekreacyjnych o nie palenie ognisk z pozostałości roślinnych  na terenie swoich nieruchomości!

Pragnę poinformować, że termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie
w spalarniach odpadów (art. 155 ustawy o odpadach).

Natomiast na podstawie art. 31 ust 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych, chyba, że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Jednakże na terenie gminy Joniec obowiązuje selektywna zbiórka odpadów. W związku z tym palenie liści, traw i gałęzi jest zakazane.

W myśl art. 191 ww. ustawy o odpadach kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu lub grzywny.

Co zrobić z liśćmi, trawą i gałęziami?

Odpady zielone, czyli suche liście, skoszoną trawę, łodygi, rozdrobnione gałęzie, kwiaty i chwasty na terenie Gminy Joniec w miesiącach od kwietnia do października są odbierane w każdej ilości sprzed posesji oraz na bieżąco w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Jońcu. Odpady przed odbiorem należy odpowiednio przygotować,
tj. zapakować w brązowe worki. (Dotyczy posesji nie wyposażonych w kompostowniki).

Warto też wiedzieć, że liście i pocięte gałęzie są świetnym materiałem na kompost i warto je wykorzystać, o ile tylko posiadamy własny kompostownik. Na bazie liści powstaje cenna ziemia liściowa. Suche liście mogą też stanowić ściółkę i są doskonałym materiałem do okrywania wrażliwych roślin i bylin na zimę.

W przypadku konieczności rozpalenia ogniska należy przestrzegać przepisy przeciwpożarowe tj. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Nie wolno rozpalać ognia:

  • w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej,
  • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
  • w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

Rozpalając ognisko należy pamiętać, że nie wolno powodować nadmiernej ilości dymu
i uciążliwego zapachu, tak by nie przeszkadzać sąsiadom. Sąsiedzi mają prawo bronić się  przed immisjami, czyli swądem i dymem z ogniska. Sąsiad ma prawo zażądać zaprzestania takich działań. Zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie
z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.”

Podczas palenia ognisk i powstałego zadymienia często wzywana jest straż, której wyjazd jest nieuzasadniony i wiąże się z dużymi kosztami.

Nie spalaj śmieci!!!

Przypominamy także o zakazie spalania odpadów w ognisku, domowych piecach i kominkach. Wiele osób postrzega palenie śmieci za tanią i niekłopotliwą metodę pozbywania się odpadów. Niestety oszczędność jest jedynie pozorna, przecież każdy z nas płaci za odbiór
i zagospodarowanie odpadów. Poza tym paląc śmieci, trujemy siebie i swoich najbliższych!

Mapa Gminy Joniec

Mapa Gminy

  • Joniec, PL
  • Powiat Płoński
Portal mapowy

Wrota Mazowsza

  • Portal mapowy
  • Mazowieckie
Powiadomienia SMS

Powiadomienia SMS

Biblioteka gminna

Biblioteka gminna

Logo Projekty
                dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

Projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

Czyste powietrze

Program "Czyste Powietrze"

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna