Przejdź do treści Przejdź do menu
Logo Gminy Joniec
Baner
Dekoracja

OSP JONIEC

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jońcu

 Członkowie Zarządu OSP

 1. Prezes                          Adam Brzeszkiewicz
 2. Wiceprezes-naczelnik    Kamil Celian
 3. Wiceprezes                   Piotr Przygódzki
 4. Z-ca naczelnika             Mariusz Kowalski
 5. Sekretarz                    
 6. Skarbnik                      Hubert Brzeszkiewicz
 7. Gospodarz                   Arkadiusz Pierzchała

Członkowie Komisji Rewizyjnej OSP

 1. Przewodniczący Ireneusz Raźny
 2. Członek             Wiesław Czerniakowski
 3. Członek              Marcin Sztabnik

 

Stan po Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym w dniu 26-06-2021r.

Historia OSP

Historia OSP Joniec sięga roku 1928. Według zapisów w księgach parafialnych z inicjatywy ówczesnego Ks. Proboszcza i miejscowych gospodarzy Józefa Szachowicza oraz Ignacego Cywińskiego w roku tym powołano Straż Ogniową. Ks. Proboszcz został jej pierwszym Prezesem.

Wyposażenie stanowiły: sikawka ręczna z wężami, drabina, bosaki, topory, mundury i hełmy oraz beczka na kołach o pojemności 300 litrów, ciągnięta przez jednego konia. Z inicjatywy miejscowych gospodarzy w 1930 roku zakupiono wóz 2- konny przystosowany do przewozu pompy, pozostałego sprzętu i strażaków. Wcześniej korzystano z prywatnych zaprzęgów gospodarzy. Sprzęt przechowywano w pomieszczeniu gospodarczym Urzędu Gminy.

Zdjęcie Ks. Proboszcza Zygmunta Serejko pierwszego Prezesa OSP Joniec

Zdjęcie Ks. Proboszcza Zygmunta Serejko
pierwszego Prezesa OSP Joniec

Planowano budowę remizy na placu przekazanym  przez wspólnotę wiejską w 1936 roku.  Z funduszy uzyskanych z kwest i organizowanych  zabaw tanecznych zakupiono materiały budowlane. Wybuchła wojna i materiały uległy zniszczeniu. Przez lata okupacji niemieckiej działalność była zawieszona, a sprzęt przechowywali mieszkańcy Jońca w swoich zabudowaniach.

Większość sprzętu przechował pełniący w latach 1930-1939 funkcję Naczelnika druh Władysław Karasiewicz. Po wojnie wznowiono działalność. Reaktywacją działalności zajęli się: Władysław Karasiewicz, Stefan Krzemiński, Adam Tarwacki , Czesław Głażewski, Leon Maślanko, Stanisław Gwiazdowski, Stanisław Brzeszkiewicz. Z ich inicjatywy przy ogromnym zaangażowaniu członków i społeczeństwa oraz wsparciu finansowym władz Gminy i GS”SCH” w latach 1948-1949 udało się w czynie społecznym wybudować budynek remizy.

Prezesami w latach 1945-1953 byli Wacław Dworakowski a następnie Tadeusz Majewski. W 1953 roku Prezesem został Stefan Brzeszkiewicz. W 1965 roku wybudowano garaż na dwa stanowiska i pozyskano z Komendy Powiatowej PSP w Płońsku samochód skrzyniowy marki Lublin. Samochód ten zmieniono w 1971 na „ŻUK” z przyczepką bębnową na węże W-75. W 1973 roku Prezesem został Edward Zgrzębski.

W następnym roku wykonano  ogrodzenie placu strażackiego z siatki na podmurówce. Odnowiono pomieszczenia remizy i zaczęto czynić przygotowania do jubileuszu 50-lecia. Z inicjatywy społeczności , dzięki wsparciu władz Gminy w 1978 roku , dla uczczenia 50-ciu lat działalności, jednostkę uhonorowano ufundowaniem Sztandaru i odznaczono Złotym Medalem „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”. Uroczystość wręczenia Sztandaru odbyła się w maju 1979 roku.

                                                                                                                                                      Opracował
Wojciech Janiszewski

Galeria zdjęć

Mapa Gminy Joniec

Mapa Gminy

 • Joniec, PL
 • Powiat Płoński
Portal mapowy

Wrota Mazowsza

 • Portal mapowy
 • Mazowieckie
Powiadomienia SMS

Powiadomienia SMS

Biblioteka gminna

Biblioteka gminna

Logo Projekty
        dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

Projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

Czyste powietrze

Program "Czyste Powietrze"

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna